2011 Award Recipients

You are here

Angela Widdis Cathie Bledsoe Chris Powell Cindy Cook
Martha Weiss Michelle Williams Sarah Brunner Sue Anderson

2011 Girl Scouts of Northern Indiana
Annual Meeting Award Recipients

Appreciation Pin

  • Angela Widdis- Angela serves as service unit manager to two areas (Service Units 636 and 637 in Berrien County, Southwest Michigan), was part of the property realignment committee, is a council trainer, a product program chair, has hosted events, mentored 3 girls on earning their Silver Award and also leads a Girl Scout Junior. 
  • Michelle Williams- Michelle has served as recruiter, coach coordinator and service unit manager of SU 631 in Laporte County for 9 years. Over that time her service unit has grown by 64% and every grade in every school has a troop available to girls. 
  • Sarah Brunner- Sarah has served as coach coordinator, recruiter, day camp volunteer, long time troop leader of multiple troops and assists service unit 619 in Huntington County with providing plenty of events for girls of all ages.  Several girls in her troops have had learning disabilities, Down’s syndrome, and emotional issues.  Each girl is treated with respect, fairness and inclusion and each girl is expected to treat others with the same respect, fairness and inclusion. 
  • Denise Blatnik(not pictured)- Denise serves as a troop leader, Service Unit Manager, and Event Program Coordinator.  She brings fun to her Service Unit by being the “Queen Mum.”  One leader shared “we never know if we will be having high tea or cutting shapes out and gluing them on headbands so we can be trees, the only thing we always know is that it will be fun and we will learn something and stay excited about helping our girls become better adults.”
  • Monica Hollman(not pictured)- as Troop leader, Organizer, and registrar for Service Unit 617, Monica doubled the amount of girls registered at one school.  She also created a database to keep track of her Service Unit’s registration numbers so they can be easily referenced for Service Unit Standards of Brilliance. 
  • Colleen Amorini(not pictured) - Colleen volunteers as a troop leader, council facilitator, and Service Unit Recruiter.  “Sparkles” as she is called believes in the power of girl and works hard to help the girls of her own troop find their power.  She also organized recruitment for her service unit and welcomed over thirty new troop leaders to their area.
  • Michelle Roose(not pictured) - Michelle serves as troop leader for two troops and a school organizer; she organized a Teddy Bear Tea Party and spent the day planning and preparing for the event, doubling her school’s girl scouts in the process.  Even when faced with serious illness, Michelle made a trip to her local cookie cupboard to make sure her troop would have cookies to sell. 

 
Honor Pin

  • Cindy Cook- Co-leader of a Senior/Ambassador troop, service unit registrar, communications specialist, last minute product program chair, lock-in event cook, and all around “behind the scenes” person are all positions Cindy Cook has held within service unit 619 of Huntington County.
  • Chris Powell - Chris Powell serves Girl Scouts as a service unit manager, communications coordinator, cookie cupboard helper and event helper for service unit 617 (DeKalb County).  She has taken on leaderless troops to keep them going and then worked successfully to recruit new volunteers to take over the leadership mentoring them until they are comfortable to guide the troop on their own. 
  • Deanna Stuckey(not pictured) - Deanna Stuckey has served a troop leader for 9 years, school organizer, recruiter, registrar, event coordinator and helper, cookie kick-off organizer with service unit 621 (Adams County)and also a council trainer. She has added community interest and involvement in the Cookie Kick-off by adding a cookie eating and trivia contest and inviting Adam’s county city mayors and other local “celebrities”.
  • Lynette Akin (not pictured) - As a volunteer holding many roles, Lynette does extensive research to find information to present to her fellow leaders.  She is also very interested in Councils’ Own awards and developed the Summit City Try-It, Badge, and Interest Project Patch.
  • Kathy Detweiler(not pictured) - Kathy serves as the Event Program Coordinator and a Troop Leader.  She assists her Service Unit plan events so that each girl is provided with programming that includes Discover, Connect, and Take action.  Also, as a promoter of camping opportunities, she encourages girls and leaders to get outside and enjoy nature.

 
Thanks Badge

  • Sue Anderson - Sue holds a multitude of positions within our council such as; Service Unit Manager, Cookie Cupboard Host, Camp Director, Troop Leader, Event Planner, and more.  As if the sheer number of positions that she holds is not a reflection of the dedication that she has to our council, she goes above and beyond in each position to provide the finest level of service.
  • Martha Weiss- Martha Weiss is not only a role model with her girls but for other leaders in the Girl Scout community as well.  She has been a mentor to several troop leaders who have talked about leaving girl scouts when their troop gets older and wants to quit.  As one leader shared, “when I decided leading a troop was no longer feasible for me,  it was Martha that encouraged me to find a way stay active, she told me “the fun really starts when they become older girls and you see them taking  ownership of the girl scout beliefs and making them part of who they are.”
  • Cathie Bledsoe -“She doesn’t say no.” Cathie has a passion for Girl Scouting and wants the service unit, the leaders and the girls to be successful, so she helps out in any way that is needed.”  From coordinating a council-wide mega training event to organizing a STEM event for girls, Cathie’s passion has made GSNI-M a special place for girls and adults.

Thanks Badge II

  • Dina Mansour-Cole(not pictured) - Since Dina received her Thanks Badge several years ago she has continued to lead her service unit from recruitment to retention to fun leader meetings to mentoring both girls and adults.  Dina is also active on the council level as a learning facilitator, a consultant for program materials as well as serving on the Gold Award committee.

 2011 Other Award Recipients

Outstanding Leader
Susan DeFerbrache SU 601
Kristi Parrott SU 628
Amanda Ramsey SU 620
Kathy Maguire SU 617
Kim Bodell SU 628
Tammy Andrews SU 623
Amy Lara  SU 628
Sherrie May SU 614
Casey Sharrar SU 611
Miesje Biggs SU 639
Angie Elwood SU 611
Marsha Robinson SU 616
Maraline Rogers SU 639
Erica Kitchen SU 606
Tracy Trevino SU 614
Beth Pierce SU 619
Kendra Fahlsing SU 616
Paula Lake SU 621
Julie Cox SU 616
Kristen Wells SU 620
Sheila Cordea SU 616
Cathy Warner SU 616
Vikki Titus SU 638
Becky Phelan SU 623
Rhonda Maskill Su 601
Roxi Noll SU 616
Michelle Gray SU 616
Jennifer Hans SU 616
Jennifer Chaffee SU 617
Rachael Lynn SU 628
Kandie Dellinger SU 617
Lisa Ludwick SU 601
Cherie Harris SU 620
 
Year Pins

20 Years
Hope Ragsdale SU 623
Michelle Bigham SU 615
Becky Everett SU 621
Joyce Kammerer SU 615
Martha Weiss SU 616
Sheila Armstrong SU 616
Susan Johnston SU 617
Margi Miller SU 616
Jessica Shinn Su 616
Chris Myers Staff
Rachael Caslow Staff
Judy Bellis SU 608
Kathy Hopper SU 606
Deb Berghoff SU 616
Brenda Pedavoli SU 633
 
25 Years
Lisa Menges SU 601
Carol Leeth SU 620
Brooke Gittings Staff
Sandy Fleming SU 638
Marsha St. Cin SU 633
 
30 Years
Sherry Myers SU 609
Theresa Hanlon SU 638
Tracy Renbarger SU 638
 
35 Years
Tracy Lotz SU 643
Kathleen Carter SU 616
 
40 Years
Shirley Martin SU 609
Louaine Stevens SU 601
Sharie Raymond SU 633
 
45 Years
Linda Lindzy SU 643
Louellen Kowatch SU 633

Outstanding Volunteer
Carla Gappinger SU 606
Kathryn Hopper SU 606
Cheryl Neff SU 628
Carrie Cox SU 618
Laura Eicher SU 621
KatrineEskildsen SU 623
Randy Poff SU 617
Kathy Laatz SU 623
Tia Musser SU 617
Alan Willibey SU 617
Sandy Fleming SU 638
Jody Good SU 616
Lynette Wideman SU 638
Kim Ladig SU 616
Ruth Neff SU 628
 
 
Years of Service Pins                 

20 Years of Service
Kathy Hopper  SU 606
Joyce Kammerer  SU 615
Sharon Jones  SU 617
Jean Ferrell  SU 617
Peggy Frantz  SU 638
Theresa Hanlon  SU 638
Cheryl Ralston  SU 638
Tracy Renbarger  SU 638

25 Years of Service
Karen Gunkel  SU 609
Annette Lyons  SU 638
Sue Anderson  SU 638
Lisa Menges  SU 601
Brooke Gittings  Staff
Sandy Fleming  SU 638
Marsha St. Cin  SU 633
Carol Leeth  SU 620

30 Years of Service
Louaine Stevens  SU 601
Linda Adams  SU 617
Sharie Raymond  SU 633
Tracy Renbarger  SU 638
Theresa Hanlon  SU 638
Sherry Myers  SU 609

35 Years of Service
Goldie Menges  SU 601
Shirley Martin  SU 609
Tracy Lotz  SU 643
Kathleen Carter  SU 616

40 Years of Service
Bev O’Saben  SU 629
Sharie Raymond  SU 633
Shirley Martin  SU 609
Louaine Stevens  SU 601

45 Years of Service
Linda Lindzy  SU 643
Kathy Swaim  SU 617
Linda Lindzy  SU 643
Louellen Kowatch  SU 633

50 Years of Service
David Detamore   SU 633